Csoda Nő

Csoda Nő

A fájdalom alakot ölt: Endometriózis

2022. március 28. - tamaramci

endometriozis.jpg

Lássuk közelebbről, hogy miről is beszélünk! Hogy néz ki a sokat emlegetett betegség, amikor alakot ölt? Hol helyezkedik el, milyen területeket érint?

Kezdjük az alapoknál. Az endometriózis elnevezés a latin "endometrium" szóból származik, melynek jelentése: méhnyálkahártya. Az endometriózis egy olyan "jóindulatú" kórkép, amely során a méhnyálkahártyához hasonló szövet (endometrium) jelenléte a méh üregén kívül, leggyakrabban a kismedencében található meg. Legtöbbször a kismedencei szervekre, a méhre, illetve a hashártyára tapadva.

Kialakulása máig ismeretlen, az indukciós elmélet szerint az embrionális sejtek külső tényezők hatására méhnyálkahártya sejtté alakulása okozza. Az immunológiai elmélet szerint kialakulásához a hashártyagyulladás vezet. Genetikai oka a mai napig nem ismert. Az endometriumok a vér- és nyirokrendszeren keresztül vándorolhatnak a szervezetben, így eljuthatnak a hüvely és a vastagbél közötti szövetes térbe, a húgyhólyagba és húgyvezetékbe, a vastagbélbe, megtapadhatnak a rekeszizmokon, sőt akár a májba, a tüdőbe és a központi idegrendszerbe is elvándorolhatnak. Szó szerint mindenhová utazhatnak a testünkön belül. A kérdés csupán az, hogy a "vándorlást követően" jó vagy rosszindulatú kórképet alkotnak. Tehát érdemes-e foglalkozni az endometriózissal akkor is, amikor nem csupán a méhet és a kismedencét támadja? A válasz egyértelmű, nagybetűs IGEN! 

Az endometriózis az "utazásai miatt" IS egy megfoghatatlan betegség. Sokszor nem marad egyhelyben. Nem csupán a szervek felületén tapad meg és érzi jól magát, de apró, gyakran szabad szemmel nem is látható mérete miatt képes bejutni a szerveken belülre, összetapadásokat, összenövéseket és csomókat is generál. Ilyenkor beszélünk arról, hogy a betegség súlyos formát ölt. Kiterjedése az egészen apró, gombostűfejnyi méreten át, nagyméretű endometriózisos felrakódásig és összenövésekig változik. Amikor az endometriózis a petefészekben jelenik meg és endometriotikus cisztát hoz létre, akkor beszélünk "csokoládé- avagy csokicisztáról", ugyanis a benne megjelenő folyadék eleinte piros színe később barna lesz és leginkább olvadt csokoládéra emlékeztet. Ez egy kifejezetten veszélyes formája az endometriózisnak, szerencsére azonban ezt a fajta cisztát nőgyógyászati ultrahanggal könnyen ki lehet mutatni, sokkal egyszerűbben, mint a szétterjedt endometriózist. A csokoládécisztára is igaz, hogy nem minden esetben okoz tüneteket és jár fájdalommal, éppen emiatt viszont veszélyesebb. A csokoládéciszta eltávolítása során sajnos a petében található tüszők száma csökken, így csökken az esély a teherbeesésre is, kifejezetten azoknál a nőknél, akik életkoruk miatt is nehezen esnek teherbe, vagy kevés tüszőtartalékkel rendelkeznek. Amennyiben a csokoládéciszta fájdalommal jár, a tünetek szinte megegyeznek az endometriózisra jellemző összes, már említett tünettel.

Mélyen infiltráló endometriózisnak (másnéven adenomyosis-nak) nevezzük az endometriózis azon fajtáját, amely a hashártya alatt 5 mm-rel terjeszkedik el. Az adenomyosis-ra jellemző a méhizomzatban csoportosan vagy szétszórtan elhelyezkedő méhnyálkahártya szövet jelenléte. Ezt már többször jellemeztem a "mák-hasonlattal" korábbi írásaim alkalmával. Nem feltétlenül, de gyakorta társul az endometriózis és az adenomyosis. Tüneteikre szintén többször felhívtam már korábban a figyelmet (fájdalmas menstruáció, fájdalmas szexuális együttlét, fájdalmas vizelési inger és székletűrítés, görcsös puffadás, stb.). A meddőség vezető oka az endometriózis. Amennyiben nincs időben diagnosztizálva és specialista által kezelve, a "jóindulatú kórkép" máris nem annyira jóindulatú! Ezért fontos a tünetek észlelése esetén azonnal orvoshoz (lehetőleg endometriózis specialistához!) fordulni. Nem szabad megfeledkeznünk arról a tényről sem, hogy az endometriózis kiterjedése nem függ össze a panaszok mértékével. Egészen "kis" endometriózis is okozhat nagy fájdalmakat, és előrehaladott állapotú endometriózis is lehet panaszmentes. Ettől a ténytől függetlenül fontos az, hogy rendszeresen járjunk vizsgálatra, amely során képet kapunk arról, hogy mi zajlik endometriózis téren testünkben. Mivel évente 10%-kal nő a kialakulás esélye, ez a rendszeresség még fontosabb. Nem csupán a kialakulás veszélye fenyegető, de a már meglévő endometriózis terjeszkedése, vándorlása is.

HOGY NÉZ KI AZ ENDOMETRIÓZIS?

endometriozise.jpg

Igazán feltáró és átfogó képet azonban csak hastükrözéssel kaphatunk, ilyenkor laparaszkópos eljárással tárják fel a teljes kórképet, amelyet szövettani vizsgálattal egészítenek ki. Ez manapság már egy rutin eljárásnak számít, így a kockázat esélye minimális. A laparoszkópos műtétet rendszerint mélyaltatásban végzik, speciális gázok segítségével tágítják a beleket, hogy a műszer által a műtőorvos pontos képet kaphasson, illetve "nagyobb mozgástere" legyen a beavatkozás során. Húgyhólyag érintettsége esetén húgyhólyag tükrözést, bélérintettség esetén béltükrözést is alkalmaznak a pontosabb diagnózis felállítása miatt. A nem műtétes diagnosztikai módszer során a tünetek felismerésétől a végső diagnózisig akár 8 év is eltelhet, amely nagyon súlyos állapotban lévő endometriózist jelent az esetek többségében.

LAPAROSZKÓPPAL VÉGZETT MŰTÉT

endometriozis_1.jpg

AZ ENDOMETRIÓZIS OSZTÁLYOZÁSA

Az endometriózist 4 osztályba (stádiumba, fázisba) soroljuk attól függően, hogy milyen mértékű és mélységű a betegség kiterjedése a hashártyára és a petefészekre, valamint a méhfüggelékeket érintő (petefészek, petevezető) összenövések típusa alapján. Az endometriotikus elváltozások színét három kategóriába sorolján ezeken túl: piros, fehér és fekete. Az alábbi ábrán közelebbről is megfigyelhetjük, hogy milyen kiterjedés milyen fokozatot jelöl. Az első műtétem során, amely 2014-ben feltárónak számított, jómagam a III. stádiumban szenvedtem. 2019-ben IV. stádiumú endometriózisom volt már, 2020-ban pedig, amikor kevesebb, mint egy év alatt kiújult, szintén IV. stádiumig jutott, rövid idő alatt. Mint már olvashattátok korábbi bejegyzéseimben, az összenövések és csomók nem csupán a kismedencémet és a méhemet érintették, de a legutóbbi alkalom során a belemre nőtt egy három centiméteres endometriózis csomó, amely kishíjján elzárta azt. Ezért hangsúlyozom folyamatosan, hogy mennyire fontos időben nyakon csípni ezt a gazt, mert egyáltalán nem mindegy, hogy hol ver éppen sátrat magának és merrefelé vándorol, amikor éppen útnak indul. Fontos, hogy az orvosunkkal kéz a kézben haladjunk, elég szorosan a nyomában, mint Sherlock és Watson.

ÁBRA AZ OSZTÁLYOZÁSRÓL

4-stages-of-endometriosis.jpg

1. osztály: Minimális megjelenés, kiterjedés (kevés és kisméretű csomók)
2. osztály: Enyhe endometriózis
3. osztály: Mérsékelt endometriózis
4. osztály: Súlyos endometriózis (több, egymástól távol eső szervet is érint(het) a betegség, az összenövések és a csomók száma és mérete jelentős)

Az endometriózis stádiuma nem feltétlenül függ össze az okozott tünetek mértékével. Már egy enyhe endometriózis is okozhat meddőséget, ezért is nagyon fontos az IDŐBEN TÖRTÉNŐ DIAGNÓZIS és RENDSZERES ORVOSI FELÜGYELET!

A bejegyzés trackback címe:

https://tamaramci.blog.hu/api/trackback/id/tr8217791334

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása